ганьбитися
Hear it
Forms
Present
| I | ганьблюся / ганьблюсь |
|---|---|
| you | ганьбишся |
| he, she, it | ганьбиться |
| we | ганьбимося / ганьбимось / ганьбимся |
| you (plural) | ганьбитеся / ганьбитесь |
| they | ганьбляться |
Future
| I | ганьбитимусь / ганьбитимуся |
|---|---|
| you | ганьбитимешся |
| he, she, it | ганьбитиметься |
| we | ганьбитимемось / ганьбитимемося / ганьбитимемся |
| you (plural) | ганьбитиметесь / ганьбитиметеся |
| they | ганьбитимуться |
Imperative
| you | ганьбися / ганьбись |
|---|---|
| we | ганьбімося / ганьбімось / ганьбімся |
| you (plural) | ганьбіться / ганьбітеся / ганьбітесь |
Past
| he | ганьбився / ганьбивсь |
|---|---|
| she | ганьбилася / ганьбилась |
| it | ганьбилося / ганьбилось |
| they | ганьбилися / ганьбились |
Other forms
| infinitive | ганьбитися / ганьбитись / ганьбиться |
|---|
More forms are in the app.