формувати
B2#7,264Hear it
Forms
Present
| I | формую |
|---|---|
| you | формуєш |
| he, she, it | формує |
| we | формуємо / формуєм |
| you (plural) | формуєте |
| they | формують |
Future
| I | формуватиму |
|---|---|
| you | формуватимеш |
| he, she, it | формуватиме |
| we | формуватимемо / формуватимем |
| you (plural) | формуватимете |
| they | формуватимуть |
Imperative
| you | формуй |
|---|---|
| we | формуймо |
| you (plural) | формуйте |
Past
| he | формував |
|---|---|
| she | формувала |
| it | формувало |
| they | формували |
Other forms
| infinitive | формувати / формувать |
|---|
More forms are in the app.