трансформувати
Hear it
verb
- to transform
Forms
Present
| I | трансформую |
|---|---|
| you | трансформуєш |
| he, she, it | трансформує |
| we | трансформуємо / трансформуєм |
| you (plural) | трансформуєте |
| they | трансформують |
Future
| I | трансформуватиму |
|---|---|
| you | трансформуватимеш |
| he, she, it | трансформуватиме |
| we | трансформуватимемо / трансформуватимем |
| you (plural) | трансформуватимете |
| they | трансформуватимуть |
Imperative
| you | трансформуй |
|---|---|
| we | трансформуймо |
| you (plural) | трансформуйте |
Past
| he | трансформував |
|---|---|
| she | трансформувала |
| it | трансформувало |
| they | трансформували |
Other forms
| infinitive | трансформувати / трансформувать |
|---|
More forms are in the app.