сфальсифікувати
Hear it
Forms
Future
| I | сфальсифікую |
|---|---|
| you | сфальсифікуєш |
| he, she, it | сфальсифікує |
| we | сфальсифікуємо / сфальсифікуєм |
| you (plural) | сфальсифікуєте |
| they | сфальсифікують |
Imperative
| you | сфальсифікуй |
|---|---|
| we | сфальсифікуймо |
| you (plural) | сфальсифікуйте |
Past
| he | сфальсифікував |
|---|---|
| she | сфальсифікувала |
| it | сфальсифікувало |
| they | сфальсифікували |
Other forms
| infinitive | сфальсифікувати / сфальсифікувать |
|---|
More forms are in the app.