страждати
A2#1,916Hear it
Forms
Present
| I | страждаю |
|---|---|
| you | страждаєш |
| he, she, it | страждає |
| we | страждаємо / страждаєм |
| you (plural) | страждаєте |
| they | страждають |
Future
| I | страждатиму |
|---|---|
| you | страждатимеш |
| he, she, it | страждатиме |
| we | страждатимемо / страждатимем |
| you (plural) | страждатимете |
| they | страждатимуть |
Imperative
| you | страждай |
|---|---|
| we | страждаймо |
| you (plural) | страждайте |
Past
| he | страждав |
|---|---|
| she | страждала |
| it | страждало |
| they | страждали |
Other forms
| infinitive | страждати / страждать |
|---|
More forms are in the app.