проявляти
C1#8,052Hear it
Forms
Present
| I | проявляю |
|---|---|
| you | проявляєш |
| he, she, it | проявляє |
| we | проявляємо / проявляєм |
| you (plural) | проявляєте |
| they | проявляють |
Future
| I | проявлятиму |
|---|---|
| you | проявлятимеш |
| he, she, it | проявлятиме |
| we | проявлятимемо / проявлятимем |
| you (plural) | проявлятимете |
| they | проявлятимуть |
Imperative
| you | проявляй |
|---|---|
| we | проявляймо |
| you (plural) | проявляйте |
Past
| he | проявляв |
|---|---|
| she | проявляла |
| it | проявляло |
| they | проявляли |
Other forms
| infinitive | проявляти / проявлять |
|---|
More forms are in the app.