прощати
A2#1,529Hear it
Forms
Present
| I | прощаю |
|---|---|
| you | прощаєш |
| he, she, it | прощає |
| we | прощаємо / прощаєм |
| you (plural) | прощаєте |
| they | прощають |
Future
| I | прощатиму |
|---|---|
| you | прощатимеш |
| he, she, it | прощатиме |
| we | прощатимемо / прощатимем |
| you (plural) | прощатимете |
| they | прощатимуть |
Imperative
| you | прощай |
|---|---|
| we | прощаймо |
| you (plural) | прощайте |
Past
| he | прощав |
|---|---|
| she | прощала |
| it | прощало |
| they | прощали |
Other forms
| infinitive | прощати / прощать |
|---|
More forms are in the app.