промовляти
Hear it
Forms
Present
| I | промовляю |
|---|---|
| you | промовляєш |
| he, she, it | промовляє |
| we | промовляємо / промовляєм |
| you (plural) | промовляєте |
| they | промовляють |
Future
| I | промовлятиму |
|---|---|
| you | промовлятимеш |
| he, she, it | промовлятиме |
| we | промовлятимемо / промовлятимем |
| you (plural) | промовлятимете |
| they | промовлятимуть |
Imperative
| you | промовляй |
|---|---|
| we | промовляймо |
| you (plural) | промовляйте |
Past
| he | промовляв |
|---|---|
| she | промовляла |
| it | промовляло |
| they | промовляли |
Other forms
| infinitive | промовляти / промовлять |
|---|
More forms are in the app.