ощасливлювати
Hear it
Forms
Present
| I | ощасливлюю |
|---|---|
| you | ощасливлюєш |
| he, she, it | ощасливлює |
| we | ощасливлюємо / ощасливлюєм |
| you (plural) | ощасливлюєте |
| they | ощасливлюють |
Future
| I | ощасливлюватиму |
|---|---|
| you | ощасливлюватимеш |
| he, she, it | ощасливлюватиме |
| we | ощасливлюватимемо / ощасливлюватимем |
| you (plural) | ощасливлюватимете |
| they | ощасливлюватимуть |
Imperative
| you | ощасливлюй |
|---|---|
| we | ощасливлюймо |
| you (plural) | ощасливлюйте |
Past
| he | ощасливлював |
|---|---|
| she | ощасливлювала |
| it | ощасливлювало |
| they | ощасливлювали |
Other forms
| infinitive | ощасливлювати / ощасливлювать |
|---|
More forms are in the app.