обідати
B2#5,390Hear it
Forms
Present
| I | обідаю |
|---|---|
| you | обідаєш |
| he, she, it | обідає |
| we | обідаємо / обідаєм |
| you (plural) | обідаєте |
| they | обідають |
Future
| I | обідатиму |
|---|---|
| you | обідатимеш |
| he, she, it | обідатиме |
| we | обідатимемо / обідатимем |
| you (plural) | обідатимете |
| they | обідатимуть |
Imperative
| you | обідай |
|---|---|
| we | обідаймо |
| you (plural) | обідайте |
Past
| he | обідав |
|---|---|
| she | обідала |
| it | обідало |
| they | обідали |
Other forms
| infinitive | обідати / обідать |
|---|
More forms are in the app.