лякатися
B2#6,812Hear it
Forms
Present
| I | лякаюся / лякаюсь |
|---|---|
| you | лякаєшся |
| he, she, it | лякається |
| we | лякаємося / лякаємось / лякаємся |
| you (plural) | лякаєтеся / лякаєтесь |
| they | лякаються |
Future
| I | лякатимусь / лякатимуся |
|---|---|
| you | лякатимешся |
| he, she, it | лякатиметься |
| we | лякатимемось / лякатимемося / лякатимемся |
| you (plural) | лякатиметесь / лякатиметеся |
| they | лякатимуться |
Imperative
| you | лякайся / лякайсь |
|---|---|
| we | лякаймося / лякаймось |
| you (plural) | лякайтеся / лякайтесь |
Past
| he | лякався / лякавсь |
|---|---|
| she | лякалася / лякалась |
| it | лякалося / лякалось |
| they | лякалися / лякались |
Other forms
| infinitive | лякатися / лякатись / лякаться |
|---|
More forms are in the app.