лякати
B1#2,265Hear it
Forms
Present
| I | лякаю |
|---|---|
| you | лякаєш |
| he, she, it | лякає |
| we | лякаємо / лякаєм |
| you (plural) | лякаєте |
| they | лякають |
Future
| I | лякатиму |
|---|---|
| you | лякатимеш |
| he, she, it | лякатиме |
| we | лякатимемо / лякатимем |
| you (plural) | лякатимете |
| they | лякатимуть |
Imperative
| you | лякай |
|---|---|
| we | лякаймо |
| you (plural) | лякайте |
Past
| he | лякав |
|---|---|
| she | лякала |
| it | лякало |
| they | лякали |
Other forms
| infinitive | лякати / лякать |
|---|
More forms are in the app.