ламати
B2#6,970Hear it
Forms
Present
| I | ламаю |
|---|---|
| you | ламаєш |
| he, she, it | ламає |
| we | ламаємо / ламаєм |
| you (plural) | ламаєте |
| they | ламають |
Future
| I | ламатиму |
|---|---|
| you | ламатимеш |
| he, she, it | ламатиме |
| we | ламатимемо / ламатимем |
| you (plural) | ламатимете |
| they | ламатимуть |
Imperative
| you | ламай |
|---|---|
| we | ламаймо |
| you (plural) | ламайте |
Past
| he | ламав |
|---|---|
| she | ламала |
| it | ламало |
| they | ламали |
Other forms
| infinitive | ламати / ламать |
|---|
More forms are in the app.