зміняти
Hear it
Forms
Present
| I | зміняю |
|---|---|
| you | зміняєш |
| he, she, it | зміняє |
| we | зміняємо / зміняєм |
| you (plural) | зміняєте |
| they | зміняють |
Future
| I | змінятиму |
|---|---|
| you | змінятимеш |
| he, she, it | змінятиме |
| we | змінятимемо / змінятимем |
| you (plural) | змінятимете |
| they | змінятимуть |
Imperative
| you | зміняй |
|---|---|
| we | зміняймо |
| you (plural) | зміняйте |
Past
| he | зміняв |
|---|---|
| she | зміняла |
| it | зміняло |
| they | зміняли |
Other forms
| infinitive | зміняти / змінять |
|---|
More forms are in the app.