жувати
B2#6,251Hear it
Forms
Present
| I | жую |
|---|---|
| you | жуєш |
| he, she, it | жує |
| we | жуємо / жуєм |
| you (plural) | жуєте |
| they | жують |
Future
| I | жуватиму |
|---|---|
| you | жуватимеш |
| he, she, it | жуватиме |
| we | жуватимемо / жуватимем |
| you (plural) | жуватимете |
| they | жуватимуть |
Imperative
| you | жуй |
|---|---|
| we | жуймо |
| you (plural) | жуйте |
Past
| he | жував |
|---|---|
| she | жувала |
| it | жувало |
| they | жували |
Other forms
| infinitive | жувати / жувать |
|---|
More forms are in the app.