дозволяти
A2#1,046Hear it
Forms
Present
| I | дозволяю |
|---|---|
| you | дозволяєш |
| he, she, it | дозволяє |
| we | дозволяємо / дозволяєм |
| you (plural) | дозволяєте |
| they | дозволяють |
Future
| I | дозволятиму |
|---|---|
| you | дозволятимеш |
| he, she, it | дозволятиме |
| we | дозволятимемо / дозволятимем |
| you (plural) | дозволятимете |
| they | дозволятимуть |
Imperative
| you | дозволяй |
|---|---|
| we | дозволяймо |
| you (plural) | дозволяйте |
Past
| he | дозволяв |
|---|---|
| she | дозволяла |
| it | дозволяло |
| they | дозволяли |
Other forms
| infinitive | дозволяти / дозволять |
|---|
More forms are in the app.