гаяти
B2#6,588Hear it
Forms
Present
| I | гаю |
|---|---|
| you | гаєш |
| he, she, it | гає |
| we | гаємо / гаєм |
| you (plural) | гаєте |
| they | гають |
Future
| I | гаятиму |
|---|---|
| you | гаятимеш |
| he, she, it | гаятиме |
| we | гаятимемо / гаятимем |
| you (plural) | гаятимете |
| they | гаятимуть |
Imperative
| you | гай |
|---|---|
| we | гаймо |
| you (plural) | гайте |
Past
| he | гаяв |
|---|---|
| she | гаяла |
| it | гаяло |
| they | гаяли |
Other forms
| infinitive | гаяти / гаять |
|---|
More forms are in the app.