втрачати
A2#1,215Hear it
Forms
Present
| I | втрачаю |
|---|---|
| you | втрачаєш |
| he, she, it | втрачає |
| we | втрачаємо / втрачаєм |
| you (plural) | втрачаєте |
| they | втрачають |
Future
| I | втрачатиму |
|---|---|
| you | втрачатимеш |
| he, she, it | втрачатиме |
| we | втрачатимемо / втрачатимем |
| you (plural) | втрачатимете |
| they | втрачатимуть |
Imperative
| you | втрачай |
|---|---|
| we | втрачаймо |
| you (plural) | втрачайте |
Past
| he | втрачав |
|---|---|
| she | втрачала |
| it | втрачало |
| they | втрачали |
Other forms
| infinitive | втрачати / втрачать |
|---|
More forms are in the app.