витлумачувати
Hear it
Forms
Present
| I | витлумачую |
|---|---|
| you | витлумачуєш |
| he, she, it | витлумачує |
| we | витлумачуємо / витлумачуєм |
| you (plural) | витлумачуєте |
| they | витлумачують |
Future
| I | витлумачуватиму |
|---|---|
| you | витлумачуватимеш |
| he, she, it | витлумачуватиме |
| we | витлумачуватимемо / витлумачуватимем |
| you (plural) | витлумачуватимете |
| they | витлумачуватимуть |
Imperative
| you | витлумачуй |
|---|---|
| we | витлумачуймо |
| you (plural) | витлумачуйте |
Past
| he | витлумачував |
|---|---|
| she | витлумачувала |
| it | витлумачувало |
| they | витлумачували |
Other forms
| infinitive | витлумачувати / витлумачувать |
|---|
More forms are in the app.