вимовляти
Hear it
Forms
Present
| I | вимовляю |
|---|---|
| you | вимовляєш |
| he, she, it | вимовляє |
| we | вимовляємо / вимовляєм |
| you (plural) | вимовляєте |
| they | вимовляють |
Future
| I | вимовлятиму |
|---|---|
| you | вимовлятимеш |
| he, she, it | вимовлятиме |
| we | вимовлятимемо / вимовлятимем |
| you (plural) | вимовлятимете |
| they | вимовлятимуть |
Imperative
| you | вимовляй |
|---|---|
| we | вимовляймо |
| you (plural) | вимовляйте |
Past
| he | вимовляв |
|---|---|
| she | вимовляла |
| it | вимовляло |
| they | вимовляли |
Other forms
| infinitive | вимовляти / вимовлять |
|---|
More forms are in the app.