бажати
A1#568Hear it
Forms
Present
| I | бажаю |
|---|---|
| you | бажаєш |
| he, she, it | бажає |
| we | бажаємо / бажаєм |
| you (plural) | бажаєте |
| they | бажають |
Future
| I | бажатиму |
|---|---|
| you | бажатимеш |
| he, she, it | бажатиме |
| we | бажатимемо / бажатимем |
| you (plural) | бажатимете |
| they | бажатимуть |
Imperative
| you | бажай |
|---|---|
| we | бажаймо |
| you (plural) | бажайте |
Past
| he | бажав |
|---|---|
| she | бажала |
| it | бажало |
| they | бажали |
Other forms
| infinitive | бажати / бажать |
|---|
More forms are in the app.